ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Sport – to młodość,

a młodość to przyszłość…

Stelmachowski

 

Jubileuszowe X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne „Śląsk-Beskidy 2012” pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyły się na gościnnej ziemi Ślaskiej. Gospodarzem Igrzysk były miasta: Bielsko-Biała, Cieszyn, Szczyrk, Tychy, Wisła. Do Szczyrska zjechała się Polonia z 22 krajów, blisko 600 uczestników. Zawodnicy walczyli o medale na trasach alpejskich i biegowych, biathlonie w zawodach carvingowych i snowboardowych, w wieloboju łyżwiarskim i short-tracku, hokeju na lodzie a także w saneczkarstwie oraz nordic walkingu.

   Uroczystość otworzyli burmistrzowie i prezydenci miast gospodarzy, po czym w imieniu organizatorów przemówił prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Pan Longin Komołowski, który przeczytał list Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, skierowany do uczestników Zimowych Igrzysk: „Dobrze się stało, że w kalendarzu spotkań Polonii znalazły się letnie i zimowe igrzyska sportowe. Dzięki tym spotkaniom Polacy zza granicy mogą mocniej przylgnąć sercem do tego, co tworzy najgłębszą, ponadczasową wieź polskości. Ufam, że zabiorą państwo ze sobą nie tylko medale i dyplomy, ale również wiele wspomnień z pobytu w Polsce”. Oficjalnego otwarcia Igrzysk dokonał Pan Jan Borkowski – Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Zapalił znicz olimpijski polski hokeista Mariusz Czerkawski. Na maszt wciągnięto flagi polską i olimpijską, a przedstawiciel Polonii Adam Ligęza z Kanady złożył uroczyste ślubowanie. W części artystycznej piękny repertuar zaprezentowała Halina Mlynkova ze swoim zespołem „Pieczarki” grającym muzykę folkowo-rockową, były też pokazy taneczne zespołów ludowych z Bielska-Białej oraz piękne układy choreograficzne zaprezentowane na lodowisku przez artystów-łyżwiarzy.

   Igrzyska stały się nie tylko areną zmagań sportowych. Towarzyszyło im wiele imprez kulturalnych o charakterze integracyjnym.

Na Światowym Forum Polonijnym było omówiono polonijny program Letnich Igrzysk Olimpijskich w bieżącym roku. Forum zaszczyciła swoją obecnością Przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za granicą Pani Senator Barbara Borys-Damięcka. Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie stanie się głównym centrum, gdzie Polonia będzie mogła uczestniczyć w wielu spotkaniach, imprezach i oglądać szereg wystaw. Program: „Polonia dla Polonii” w Londynie w trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich zainteresował swoją nową forma wymiany Polonii.

Dyrektor TV Polonia Łukasz Kardas zaproponował, aby Polacy z całego świata przesyłali materiały z życia Polonii w krajach, w których zamieszkują. Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddziału Bielsko-Biała Wojciech Dębowski przedstawił nowy regulamin Zimowych Igrzysk Polonijnych. Wiele wzruszeń przyniosło spotkanie z byłymi i obecnymi gwiazdami beskidzkiego sportu. Na spotkanie przybyli Dorota Kwaśmy-Lejawa i Eliza Surdyka oraz biegacz Henryk Marek, skoczkowie Piotr Wala i Janusz Malik, kombinator norweski Stefan Hula, snowboardziści Mateusz i Michał Ligoccy, kajakarz Grzegorz Kotowicz i bokser Marian Kasprczyk. Po krótkim przedstawieniu każdej z gwiazd sportu zrywała się burza oklasków, a następnie olimpijczycy zasypywani byli pytaniami. Nie zabrakło również podziękowań za emocje, których sportowcy dostarczyli kibicom podczas startów olimpijskich.

https://zozpu.org/images/stories/ARTYKULY/2012/sport/sport5.JPG

 Zakończenie X Zimowych Igrzysk Polonijnych „Śląsk-Beskidy 2012” odbyło się 2 marca w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Najlepsi okazali się Polacy z Litwy – 1068 pkt., którzy wyprzedzili swoich rodaków z Czech – 617 pkt., Rosji – 442 pkt i, Ukrainy 327 pkt. Złote medale wywalczyli: w saneczkarstwie Iskra Daryna, Denysewicz Anna, Sitka Oksana, Tomecka Mirosława, Pawluch Taras; wielobój łyżwiarski : Szewczuk Wiera; Short trech Radionowa Natalia; snowboard: Adamska Joanna.

 W Igrzyskach Polonijnych bierzemy udział już po raz dziewiąty. To bardzo ważna sportowa impreza, która integruje Polonię z całego świata. Mamy dużo przyjaciół, na spotkanie z którymi z niecierpliwością czekamy. Dla tego mówimy „do widzenia i do następnych spotkań!” Dziękujemy wszystkim, którzy stworzyli nam możliwość spotkań i rywalizacji.

 

   Wiktoria Laskowska-Szczur

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.