ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

W Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego odbył się konkurs na najsmaczniejszy pączek w Żytomierzu. Do rywalizacji stanęło 38 cukierników amatorów w tym i członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Polacy z Żytomierza, jak każe tradycja, którą z przyjemnością podtrzymują, w tłusty czwartek starają się wszystkich obdarować pączkami. Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie zaś ogłosił konkurs na najsmaczniejszy pączek w Żytomierzu.

Wcześniej uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Padarewskiego przyswajali sobie polskie tradycje. Podczas lekcji dowiedzieli się, co to jest karnawał, wielki post, Środa Popielcowa. Mówili, skąd wziął się zwyczaj obchodów tłustego czwartku. Rozmawiali o polskich tradycjach obchodzenia tego święta, o tym, co się wtedy jada, i poznawali przepisy na słodkości. W domu mieli za zadanie wyszperać rodzinne receptury na tłustoczwartkowe wypieki i usmażyć bądź upiec pączki albo chrusty.

Do rywalizacji zgłosiło się 38 wytwórców. Byli wśród nich uczniowie, ich rodzice, a także członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Każdy z konkursowiczów dostarczył do biura Związku po trzy pączki. Ich różnorodność wynikała z tego, że rodziny mają swoje tradycje, smaki i ulubione polskie potrawy.

„Ogłosiliśmy ten konkurs, by pokazać wspaniałą polską kuchnię naszego regionu, ale też naszych mam i babć, bo przepisy są różne − mówi Wiktoria Laskowska-Szczur, inicjatorka zawodów. − Tłusty czwartek to tradycja sięgająca w Polsce XVI wieku. Dawniej sądzono, że jak ktoś tego dnia nie zje pączka, to może w ciągu najbliższego roku nie mieć powodzenia. A my tego powodzenia potrzebujemy! Trzeba więc jeść pączki i wspierać tradycję”.

Słodkości degustowała i oceniała komisja w składzie: Maria Piwowarska, Ołeksandr Piwowarski i Walentyna Krasnoperowa.

„Ciężko było ocenić smak pączków, ale udało się wyłonić zwycięzców. Biorąc pod uwagę wygląd, smak, a także pomysł jury wybrało najlepsze słodkości. Ich autorzy to Damir Danilewski, Artem Szewczuk i Sofia Mychnyćka” − powiedziała Maria Piwowarska, przewodnicząca komisji.

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody: książki i upominki i byli bardzo zadowoleni z udziału w konkursie.

Dzięki takim wydarzeniom odradzane są polskie tradycje w rodzinach.

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim. Znany także jako zapusty, mięsopust. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs, oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

Objadanie się w tłusty czwartek miało przynieść pomyślność domownikom i zapewnić, że w ciągu roku nie zabraknie im jedzenia.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursów Polonia i Polacy za Granicą 2023

Alina Laskowska

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.