ГО "Житомирська обласна Спілка поляків України"

Nasze projekty:
Wieści Polonijne

Tęcza Żytomierzszczyzny

Wideo

Uczymy się polskiego

Cmentarz Polski w Żytomierzu

Muzyczny Skarbiec Wołynia

Cmentarz Polski w Żytomierzu

orzel 11 listopadaW związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości Polski 11 listopada, kiedy to nasza Ojczyzna po raz 103 świętować będzie odzyskanie niepodległości, pragnę złożyć na Państwa ręce serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Korzystając z okazji chciałbym także wyrazić słowa uznania za Państwa dotychczasową pracę na rzecz podtrzymywania i krzewienia polskości wśród członków Państwa organizacji. Nie mogę nie wspomnieć o Państwa zaangażowaniu w popularyzację polskiej kultury i języka wśród miejscowej społeczności. Jest mi niezmiernie przykro, że nie mogę przekazać Państwu tych słów bezpośrednio. Tegoroczne obchody Święta niepodległości Polski zbiegają się również z 30. rocznicą odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Nie zapominajmy, że przed 30-tu laty Polska była pierwszym państwem na świecie, które uznało niepodległość Ukrainy.

Niestety już po raz drugi zmuszeni byliśmy do rezygnacji z tradycyjnego spotkania z Państwem Prezesami z okazji Dnia Niepodległości. Decyzja podyktowana jest pogarszającą się radykalnie sytuacją epidemiczną na Ukrainie i wprowadzanymi w związku z nią ograniczeniami. Wraz z moimi współpracownikami dołożymy starań, by uczestniczyć w Państwa przedsięwzięciach organizowanych w mniejszym formacie tak, jak robimy to od momentu pojawienia się pandemii. Będziemy też wykorzystywać każdą inną nadarzającą się okazję do spotkań z Państwem.

W ostatnim czasie mieliśmy sposobność goszczenia w Winnicy nauczycieli języka polskiego w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Wśród nauczycieli znalazło się także wielu prezesów organizacji polskich, którzy łączą obie funkcje. Spotkanie było możliwe dzięki obowiązującej wówczas w obwodzie winnickim tzw. żółtej strefie oraz faktowi, że większość z nauczycieli jest zaszczepiona. W tej chwili władze zdecydowały o zaostrzeniu ograniczeń, dbając tym samym o zdrowie mieszkańców. Pragniemy uszanować tę decyzją także dlatego, że uważamy zdrowie za jedną z największych wartości człowieka.

Informujemy również, że w ramach obchodów Dnia Niepodległości Polski w ostatnią sobotę odbył się Festiwal Kultury Polskiej organizowany przez Związek Polaków Winniczyzny, przy naszym wsparciu odbędzie się m.in. „Stoisko Polskie” w Winnicy, organizowane przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” (sobota, 13.11.br., godz. 12.00, Plac Europejski); Msza św. za Ojczyznę w Kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej w Winnicy (niedziela, 14.11.br., godz. 9.30) wraz z koncertem polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru „Winnica” i złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Piłsudskiego (bezpośrednio po Mszy św. i koncercie; Msza św. za Ojczyznę w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żytomierzu na Malowance wraz z towarzyszącymi obchodami (niedziela, 14.11.br. godz. 10.00); Msza św. za Ojczyznę w Kościele pw. św. Zofii w Żytomierzu wraz z towarzyszącymi obchodami (niedziela, 14.11.br., godz. 13.00). W większości ww. uroczystości wezmą udział przedstawiciele KG RP w Winnicy.

Życząc Państwu raz jeszcze wszystkiego co najlepsze, liczę na rychłe spotkanie w dużym gronie.

Z poważaniem,

Damian Ciarciński

Konsul Generalny RP w Winnicy

www.zozpu.zhitomir. net

Публікація відображає лише погляди автора/авторів і не представляє офіційну позицію Канцелярії голови Ради міністрів РП.