W stołecznej katedrze św. Aleksandra 18 września obchodzono jubileusz założenia biskupstwa katolickiego w Kijowie. Uroczysta msza św. odbyła się z udziałem nowego nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, abp. Visvaldasa Kulbokasa.
W uroczystości uczestniczyli również metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, biskupi ze wszystkich diecezji Ukrainy, zwierzchnicy struktur zakonnych i zgromadzeń działających na terenie diecezji kijowsko-żytomierskiej, przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, korpusu dyplomatycznego Polski i Węgier, zastępca szefa departamentu ds. religii przy Gabinecie Ministrów Ukrainy oraz wielu innych znamienitych gości.
Uroczystość rozpoczęła się powitaniem chlebem i solą na progu katedry nowego nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, abp. Visvaldasa Kulbokasa. Odczytano list polecający od kard.Pietro Parolina i wręczono listy uwierzytelniające. Arcybiskup Kulbokas zaznaczył, że reprezentuje Ojca Świętego oraz powiedział, że papież zachęca pastorów i wiernych na Ukrainie do bycia nosicielami nadziei i radości. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki z kolei przypomniał tegoroczne rocznice i zachęcił do dziękowania Bogu za Jego wielkie czyny.
Następnie o. Paweł Wyszkowski, przełożony Delegatury Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Ukrainie, zaprezentował album „700-річчя відновлення Киїївської діецезїї” (pol. „700-lecie założenia diecezji kijowskiej”). Liczące 200 stron wydawnictwo, bogato ilustrowane, zawiera informacje o przełomowych wydarzeniach w dziejach Kościoła (ukształtowanie się diecezji, stosunki z władzami państwowymi, losy sanktuariów katolickich), podziale terytorialnym i wspólnotach zakonnych działających w diecezji oraz fragment bulli papieża Jana XXII z 15 grudnia 1320 roku w sprawie powołania dominikanina Henryka na biskupa diecezji kijowskiej.
Uroczystej mszy przewodniczył biskup ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki w koncelebrze z nuncjuszem Visvaldasem Kulbokasem. Podczas homilii bp Krywicki skupił się na niełatwych losach biskupstwa. „Zgromadziliśmy się tu dzisiaj, aby podziękować Bogu za siedem wieków historii naszego Kościoła na ukraińskich ziemiach − powiedział. − Dziękuję za każdą osobę, którą historia pamięta i której nie pamięta, bo tu każdy był pewną »cegiełką«. Zbudowali tu żywy Kościół, Kościół zbawionych, odkupionych przez Jezusa Chrystusa Jego krwią”.
Arcybiskup Visvaldas Kulbokas podkreślił znaczenie rocznicy diecezji. „Obchodząc 700-lecie diecezji kijowsko-żytomierskiej, dziękujemy Panu za dar wiary, za duszpasterzy, którzy służyli tu od wieków, za wiernych, w tym męczenników i świętych, za dobrodziejów, którzy przyczynili się do ewangelizacji”.
Na zakończenie uroczystej liturgii odmówiono modlitwę przed Najświętszym Sakramentem na znak wdzięczności Panu Bogu za stulecia obecności Jego Kościoła na ziemi ukraińskiej, po czym bp Witalij Krywicki udzielił obecnym błogosławieństwa papieskiego. Zgodnie z zarządzeniem Penitencjarii Apostolskiej wierni, którzy uczestniczyli we mszy, otrzymali odpust zupełny.
Po mszy św. obchody jubileuszu przeniosły się na plac przed katedrą. Biskup Aleksander Jazłowiecki przedstawił herb diecezji kijowsko-żytomierskiej. „Wybraliśmy kolory niebieski i zielony, czyli kolor nieba, maryjny i świętości oraz kolor życia, zwycięstwa i przyjaźni. Gwiazda symbolizuje Bogurodzicę, bo Matka Boża Berdyczowska jest patronką diecezji. Miecz jest symbolem Michała Archanioła, patrona Kijowa i obrońcy naszej diecezji. Winna latorośl na zielonym tle to nasza diecezja, gałązka ścinana, ale odrastająca na nowo z owocami, które przynosiła: męczennicy, powołania, wiara, zachowana przez naszych wiernych – objaśniał symbolikę herbu bp Jazłowiecki. − Chcę szczególną uwagę zwrócić na pastorał w herbie. To nasz własny kijowski pastorał, który należał do biskupów diecezji. Powrócił do nas w 1991 roku, kiedy zostały odnowione struktury Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Biskup przemyski Ignacy Tokarczuk przywiózł go na ingres bp. Jana Purwińskiego”.
Na zakończenie uroczystości na scenie wystąpiły młodzieżowe zespoły muzyczne z Żytomierza i Kijowa.
Założenie biskupstwa katolickiego w Kijowie było dowodem współistnienia na Rusi chrześcijan tradycji zachodniej i wschodniej już w średniowieczu. Pierwszym biskupem był tutaj dominikanin Henryk, konsekrowany w Awinionie w 1321 roku. Obecna diecezja kijowsko-żytomierska powstała w czasach niepodległej Ukrainy w roku 1991, łącząc w sobie m.in. tradycje diecezji żytomierskiej.